Legendy českého sportu v Hustopečích. Pamětní medaile pro Jana Smolíka

31.05.2024

Slavnostní akce se konala na počest 60. výročí od Smolíkova vítězství, nejmladšího vítěze legendárního Závodu míru. Po Janu Veselém druhý československý vítěz tohoto závodu patřil ke generaci závodníků, která se zasloužila o rozmach naší silniční cyklistiky. V Hustopečích, kde přesně před 61 lety startovala jedna z etap Závodu míru, se právě konalo toto setkání sportovců. Kromě samotného předávání cen byla uspořádána beseda s veřejností i žáky místních škol. Na besedu za dětmi přišli cyklista Ján Svorada, volejbalistka Eva Celbová, tenistka Adriana Gerši, zápasník Marek Švec, plochodrážní jezdec Jiří Štancl.

Přestože jména reprezentantů, kteří se v Hustopečích setkali, již dnešní generaci nejsou příliš známá, oni sami zůstali dobrými kamarády a jejich zásluhy již z historie nikdo nevymaže. "Víte, je to příjemné se setkávat, protože se sjíždíme z celého Česka a Slovenska a ubývá nás. Z toho vítězného roku 1964 jsme tu z mančaftu poslední tři" posteskl si medailista Honza Smolík.

Celou společenskou akci zorganizoval současný místopředseda našeho spolku Karel Kaňka. Tato akce byla delší dobu připravovaná, a proto byla ještě realizovaná pod záštitou Česká nadace sportovni reprezentace.